Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transcriere autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transcriere autoturism

Buna ziua,

Vreau sa cumpar un autoturism care este inmatriculat in Romania.
Autoturismul nu are ITP de peste 10 ani de zile si nu poate sa fie facut nici in prezent.
Autoturismul este in prezent dezechipat si va dura destul de mult(mai mult de 1 an probabil) pana va fi din nou echipat complet.
Atat eu cat si actualul proprietar avem domiciliul in aceeasi localitate.
De ce acte am nevoie?
Intreb fiindca am vazut ca ar fi nevoie si de ITP, dar in cazul meu este exclus acest lucru acum.
In plus, atat certificatul de inmatriculare cat si cartea de identitate sunt model vechi, nu stiu daca are influenta.
mmem, utilizator
Este obligatoriu ca vehiculul sa detina ITP valabil,dupa care puteti demara procedura de incheiere documente tranzactionare drept de proprietate asupra auto
Verificati responsabil daca au fost achitate obligatiile aferente auto,
Documentele model vechi se inlocuiesc automat de catre autoritatile in drept
Pai daca nu e posibil sa se obtina ITP in momentul de fata nu pot cumpara autoturismul respectiv?
Mi se pare cel putin aberanta situatia.