avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transcriere autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transcriere autoturism

Buna ziua,

Vreau sa cumpar un autoturism care este inmatriculat in Romania.
Autoturismul nu are ITP de peste 10 ani de zile si nu poate sa fie facut nici in prezent.
Autoturismul este in prezent dezechipat si va dura destul de mult(mai mult de 1 an probabil) pana va fi din nou echipat complet.
Atat eu cat si actualul proprietar avem domiciliul in aceeasi localitate.
De ce acte am nevoie?
Intreb fiindca am vazut ca ar fi nevoie si de ITP, dar in cazul meu este exclus acest lucru acum.
In plus, atat certificatul de inmatriculare cat si cartea de identitate sunt model vechi, nu stiu daca are influenta.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Decembrie 2018
mmem, utilizator
Cel mai recent răspuns: mmem , utilizator 19:32, 5 Decembrie 2018
Este obligatoriu ca vehiculul sa detina ITP valabil,dupa care puteti demara procedura de incheiere documente tranzactionare drept de proprietate asupra auto
Verificati responsabil daca au fost achitate obligatiile aferente auto,
Documentele model vechi se inlocuiesc automat de catre autoritatile in drept
Pai daca nu e posibil sa se obtina ITP in momentul de fata nu pot cumpara autoturismul respectiv?
Mi se pare cel putin aberanta situatia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am cumpărat din germania, fără să văd în acel moment, un auto declarat furat în 2009. l-am înregistrat la fisc dar nu am continuat și la poliție, ce pot face ca s-o înmatriculez? DragosJam DragosJam Buna ziua.Am cumparat un auto cu mentiunea in talon la observatii AUTO DECLARAT FURAT IN GERMANIA . Nu am vazut asta la cumparare .Am declarat masina la ... (vezi toată discuția)
Cum pot radia un autoturism vandut in urma cu aproximativ 5-6 ... Laura0503 Laura0503 Cum pot radia un autoturism vandut in urma cu aproximativ 5-6 ani si pentru care nu am -act vanzare-cumparare- si nici nu mai pot gasi cumparatorul? Detin doar ... (vezi toată discuția)
Inmatricularea unei masini radiate. nistick nistick Buna ziua, Vreau sa cumpar o masina inmatriculata de la cineva. Eu doresc sa o iau de la proprietar radiata. Si sa o inmatriculez mai tarziu dupa ce este ... (vezi toată discuția)