Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... responsabil protectia datelor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

responsabil protectia datelor

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu clarificarea unor situatii. Lucrez la SPCLEP , care este din cadrul primariei. La nivel de primarie este numit o persoana responsabil cu protectia datelor, conform normelor Regulamentul Uniunii Europene 679/2016.
Intrebare este, daca mai e nevoie sa fie numit inca o persoana si la nivel de SPCLEP? Eu prelucrez datele, pot sa fiu numit responsabil cu protectia datelor? Nu este conflict de interese? Mersi pentru raspuns.
Nu este necesar a fi numit un alt responsabil pe SPCLEP. De altfel SPCLEP nici nu mai trebuie sa foloseasca codul de operator odata cu intrarea in vigoare a Reg, UE 2016/679. Primaria, trebuie sa numeasca un responsabil pe unitate , de preferabil un absolvent de studii juridice care sa raspunda de protectia datelor. Responsabilul nu scrie niciunde ca trebuie sa fie din cadrul SPCLEP.
Justitiarul711, utilizator