Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelucrare date cu caracter personal-Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelucrare date cu caracter personal-Revisal

Buna ziua,
Incepand cu 25 mai 2018 urmeaza a se aplica Regulamentul UE 2016/679-Regulamentul privind protectia peroanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal .
Este obligatoriu sa se numeasca o persoana responsabila cu protectia datelor, care nu trebuie sa aiba autorizare speciala si care poate fi si din randul salariatilor pentru completarea unor acte aditionale la contractele individuale de munca prin care salariati isi dau acordul ca datele lor sa fie prelucrate in scopul transmiterii in Revisal , in state de salarii si declaratii fiscale ,datele din certificatele medicale pentru calcularea indemnizatiei pentru incapacitate de munca , CNP coasigurati pentru asigurare servicii medicale, CNP copil pentru deducere personala si alte aspecte?
Va multumesc anticipat?
Obligația numirii unui DPO în cazul profilării pe scară largă a clienților reiese din Regulamentul general privind protecția datelor (GDPR). Deși este vorba de un act normativ emis de autoritățile europene, acesta se va aplica, în mod direct, și României, începând cu data de 25 mai 2018.
www.avocatnet.ro/articol_468...