Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Regulamentul general privind protecția datelor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Regulamentul general privind protecția datelor

Buna ziua, m-am tot documentat si am citit diverse legi, articole, etc. Acest regulament (Regulamentul general privind protecția datelor) oarecum mi se pare incerct in ceea ce priveste domeniul de aplicare. Un s.a sau un s.r.l, care prelucreaza datele personale pt salarii de exemple, are nevoie de un DPO? Inteleg ca datele cu caracter personal inseamna orice data care ajuta la identificarea unei persoane, dar pana la urma cnp-ul , concediul, etc il dai oricarui angajator, asta inseamna ca orice angajator are nevoie de un DPO? Mai exact eu sunt consilier juridic la o firma ce se ocupa cu vanzarea de produse alcoolice si nu numai, un s.a., nu sunt clienti persoane fizice, decat juridice si singurele date sunt folosite pentru primirea salariului, anagajare, gps masini etc. . Imi puteti spune va rog daca avem nevoie de un DPO si daca ni se aplica acest regulament?
Regulamentul se aplica in cazul dvs. Inclusiv obligatia studiului de impact. De acolo reiese necesitatea (sau nu) a angajarii / numirii unui DPO. Daca aceasta angajare sau numire se dovedeste necesara, ati fi candidata ideala...
Legea GDPR exista din 2001 (Legii nr. 677/2001 ) dar s-a nascut moarta. Cum altfel sa fie cand acum 1an sau 2 ani Garda Financiara dadea amenzi celor care nu puneau CNP-ul si Numele persoanei care intocmea o factura ? Si legea era activa. Bineinteles ca legea nu are in vedere datele cu caracter fiscal asa cum le utilizati dumneavoastra. Chiar CNP-ul unei persoane este un element de encriptare a datelor personale ale unui individ, pentru ca asa a fost gandit. CNP-ul fara nume nu inseamna NIMIC. Totusi ca sa evitati eventuale abuzuri, care in mod sigur vor apare, va recomand sa intocmiti un dosar GDPR care sa contina niste declaratii de confidentialitate privind datele prelucrate, pentru toti operatorii, modalitatile de arhivare...etc. Intocmiti un dosar asemanator cu cel pentru pompieri. Pai daca am lua in serios aceasta lege jumatate din Codul Fiscal n-ar mai fi valabil. Nu uitati ca economicul prevaleaza juridicul adica, chiar daca utilizati date personale, daca sunt in scop fiscal, cum ar fi Salariile, Facturi Clienti...etc nu veti avea nicio problema.
viorel55, utilizator
.
viorel55, utilizator