avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vaduve de veterani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vaduve de veterani

Vaduvele veteranilor de razboi beneficiaza de indemnizatii marite de la 1 ianuarie 2019 sau acestea raman aceleasi?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:42, 6 Decembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
DA, li se mareste si lor indemnizatia.
Va multumesc!
Conform prevederilor OUG nr. 103/ 29.11.2018 vaduvele veteranilor de razboi beneficiaza de la 01.10.2019 de o indemnizatie in cuantum de 600 lei/ luna.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De la data de 1 ianuarie 2019 ,nu de la 01.10.2019.
Ultima modificare: Joi, 6 Decembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie vaduva veteran razboi RIZEAFLORICA RIZEAFLORICA Am soacra de 91 ani si este vaduva veteran razboi in fiecare an ii platesc cotizatia si ii ridic cartela de metrou si biletele de tren. asta este corect. Are o ... (vezi toată discuția)
Vaduva veteran de razboi ContSters201986 ContSters201986 Bunica mea este sotie de veteran de razboi.Exista o lege din 2004 conform caruia veteranii de razboi trebuie sa primeasca 30000 de lei lunar.Bunica mea a afat ... (vezi toată discuția)
Drepturile veteranilor de razboi si a urmasilor acestora tandarica tandarica Buna seara! Am nevoie de o informatie. Bunicul a fost veteran de razboi, a decedat in anul 1997. Nu a solicitat la primarie sa i se dea cei 500mp conform ... (vezi toată discuția)