Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii compensatorii

Buna ziua

Lucrez de 4 luni la o multinațională care se ocupa cu outsourcing pentru un client. Clientul pe proiectul pe care lucrez a anunțat că dorește să reducă din personal datorita problemelor financiare.
In ce condiții se pot obține salarii compensatorii de la firma unde sunt angajat (firma de outsourcing) în cazul în care nu se găsește alt client / proiect ?
Îi obligă legea la plata unor salarii compensatorii? Dacă da, câte și in ce condiții?
(Am auzit că e dificil să concedieze oameni și că e posibil să se facă presiuni după un timp pentru că angajatul să își dă demisia de bunăvoie)
ionut_boss1989, utilizator
Art. 67 C.mun. prevede :
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Art.67 C.mun. prevede posibilitatea acordarii si nu obligativitatea acordarii de salarii compensatorii.

Asadar, acordarea de salarii compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in regulamnetul intern al angajatorului si/sau in ccm aplicabil acestuia.
Vă mulțumesc pentru răspuns !

Zi bună !

Cornel Vasile a scris:

Art. 67 C.mun. prevede :
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Art.67 C.mun. prevede posibilitatea acordarii si nu obligativitatea acordarii de salarii compensatorii.

Asadar, acordarea de salarii compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in regulamnetul intern al angajatorului si/sau in ccm aplicabil acestuia.