avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revânzare garsoniera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revânzare garsoniera

Buna ziua

Recent , acum 4 luni, am achiziționat o garsonieră iar acum doresc să o revând.
Exista vreun impozit pe care să îl plătesc , având în vedere că proprietate are mai puțin de 3 ani de când se află la mine ?
Dacă da, cât costă impozitul (ex: garsoniera e 50.000 euro) și ce alte taxe ar trebui să plătesc?

Mulțumesc !
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:24, 6 Decembrie 2018
Buna ziua,
Mergeti la un birou notarial si intrebati.
Din februarie 2017, nu se mai plateste impozit pentru transferul dreptului de proprietate, decat pentru tranzactiile ce depasesc 450.000 lei.
Pentru taxele notariale, va adresati unui birou notarial.
Taxele se calculeaza doar pe baza actelor prezentate de dvs si la o discutie directa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe catre stat pentru un teren vandut marinamarina marinamarina Buna ziua , Cat la suta percepe statul din pretul unui teren .Mentionez ca am cumparat un teren de casa in 2015, situatia face sa nu mai pot construi casa ... (vezi toată discuția)
Tv a 19 % IronMemo IronMemo Buna seara. Doresc sa achizitionez un apartament in valoare de 60.000 Euro,vreau sa precizez ca am cumparat cu 2 ani in urma o garsoniera cu 5 % ... (vezi toată discuția)
Vanzare cumparare panzarumitica panzarumitica Buna ziua! Sunt proprietarul unui apartament cu doua camere in urma unei donatii. Intentionez sa instrainez prin vanzare acest imobil si m-ar interesa, care ... (vezi toată discuția)