Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere pt camera ce reprezinta cota din apartament!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere pt camera ce reprezinta cota din apartament!

Ideea este urmatoarea! Sotul meu detine 3/8 dintr-un apartament ,impreuna cu mama lui care detine 5/8. El este certat cu mama lui,nu mai vrea sa aiba nici o legatura cu ea, iar ea isi cauta chirias pentru a doua camera(apartamentul fiind de 2 camere). Legal sotul meu poate dobandi in instanta o chirie lunara pentru cota lui din apartament ( presupunand ca sta un chirias acolo sau in caz ca nu sta sa primeasca banii de la mama lui pentru ca ea ii foloseste si cota lui din apartament , el neavand acces acolo)??
Maam nefiind proprietar exclusiv nu poate inchiria in mod legal o camera.Daca face acest lucru si toul dv are dreptul la 3/8 din chirie conform partii sale ereditare din apartament