Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se identifică cine este judecătorul de drepturi ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se identifică cine este judecătorul de drepturi și libertăți?

În cazul unui dosar penal instrumentat de DNA, dacă activitatea de urmărire penală nu s-a desfășurat într-un timp rezonabil, cui trebuie să adreseze contestație părțile vătămate din dosar pt a solicita accelerarea procedurii? În cadrul unui dosar din 2015 s-au emis citări pt audiere o singură dată în 2016, în care se menționa calitatea de parte vătămată a celui citat spre audiere, s-a făcut audierea și de atunci nu s-a emis niciun document și nu s-a dat nicio soluție. Ce judecător poate primi contestația pentru accelerarea procedurii? Mulțumesc.
Cititi art. 488^1 si urm c.p.p.
Mulțumesc!