Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consum droguri de risc
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consum droguri de risc

Bună ziua.
In 2016 am fost citat intr.un dosar ca și martor. Am recunoscut consumul a 1.0 grame de cannabis și procurarea să cu titlu gratuit - deținere pentru consum propriu. Fizic nu am fost acostat de poliție la momentul respectiv, nu mi s.au luat probe de sânge/probe din substanța respectivă iar faptul s.a petrecut in 2015.
După acea declarație mi s.a spus că nu ar trebui sa îmi fac griji în privința cazierului (procurorul mi.a zis). Ulterior după un an în 2017 am fost chemat pentru a da declarații ca și suspect, am intrat în camera, am vorbit cu procurorul și acesta a zis că cea mai simpla metoda de a rezolva este declarația de recunoaștere a vinovăției și am fost de acord, acesta spunandu.mi că o pot face oricând, i.am dat numărul meu de telefon pentru că mi l.a cerut și am zis că poate mă suna. Am stabilit cu dumnealui să vin la DIICOT săptămână următoare (aproximativ septembrie 2017), eu am venit în ziua stabilită însă dumnealui era în concediu. Am vorbit cu un alt procuror pentru a mă ajuta sa întocmesc declarația de recunoaștere, am făcut.o și am dus.o intr.o camera unde a zis el.

Problema este următoarea. Nu am mai primit nicio informație în legătură cu starea mea de inculpat, nicio citație, nicio amenda sau condamnare nici prin posta dar nici prin telefon.. Nu pot găsi dosarul in portalul juridic disponibil și nu știu la ce să mă aștept. Menționez că în dosar erau citate mai multe persoane și era canalizat pe un anume individ care distribuia substanțele in cauză.

Cum pot afla un rezultat? De ce nu mi.a fost aprobată declarația de recunoaștere a vinovăției?

Țin să menționez că doar am consumat cannabis, fara a avea alte tangențe. Nu am mai avut probleme cu legea.

Mulțumesc!
DerzelasDacul, utilizator
Revin cu o întrebare, procurorul mai poate opta pentru renunțarea urmăritorii penale daca am depus acel acord?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Angajati avocat ca sa scăpați fără cazier.
Dacă ati avut avocat probabil ca nu se pricepe.la.asa ceva.Trebuie ca noul avocat sa vada exact despre ce este vorba ca deja ati actionat aiurea.
În ce oras este cazul?

Conform art.318 Cod proceduta penala, renuntarea la urmarirea penala reprezenta o modalitate de rezolvare a cauzei penale,care se dispunea in mod exclusiv de catre procuror,in cazul infractiunilor pentru care legea prevedea pedeapsa amenzii sau pedeapsa inchisorii de cel mult 7 ani si se constata ca nu exista un interes public in efectuarea urmaririi penale.

Dispozitiile art.318 Cod procedura penala sunt urmatoarele;
Cazurile cand se poate dispune renuntarea la urmarirea penala

Din dispozitiile art.318 rezulta ca renuntarea la urmarirea penala se poate dispune cu indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii:

-pentru infractiunea cu privire la care a fost sesizat organul de urmarire penala este prevazuta pedeapsa amenzii sau pedeapsa inchisoarii de cel mult 7 ani;

-sa se constate ca nu exista un interes public in efectuarea urmaririi penale

Ce criterii se iau in considerare pentru stabilirea lipsei interesului

public

Interesul public se analizează în raport cu:

a) conținutul faptei și împrejurările concrete de săvârșire a faptei;
b) modul și mijloacele de săvârșire a faptei;
c) scopul urmărit;
d) urmările produse sau care s-ar fi putut produce prin săvârșirea infracțiunii;
e) eforturile organelor de urmărire penală necesare pentru desfășurarea procesului penal prin raportare la gravitatea faptei și la timpul scurs de la data săvârșirii acesteia;
f) atitudinea procesuală a persoanei vătămate;
g) existența unei disproporții vădite între cheltuielile pe care le-ar implica desfășurarea procesului penal și gravitatea urmărilor produse sau care s-ar fi putut produce prin săvârșirea infracțiunii.

Multumesc pentru explicatiile oferite in detaliu, apreciez foarte mult!

Ioana Stoica a scris:

Conform art.318 Cod proceduta penala, renuntarea la urmarirea penala reprezenta o modalitate de rezolvare a cauzei penale,care se dispunea in mod exclusiv de catre procuror,in cazul infractiunilor pentru care legea prevedea pedeapsa amenzii sau pedeapsa inchisorii de cel mult 7 ani si se constata ca nu exista un interes public in efectuarea urmaririi penale.

Dispozitiile art.318 Cod procedura penala sunt urmatoarele;
Cazurile cand se poate dispune renuntarea la urmarirea penala

Din dispozitiile art.318 rezulta ca renuntarea la urmarirea penala se poate dispune cu indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii:

-pentru infractiunea cu privire la care a fost sesizat organul de urmarire penala este prevazuta pedeapsa amenzii sau pedeapsa inchisoarii de cel mult 7 ani;

-sa se constate ca nu exista un interes public in efectuarea urmaririi penale

Ce criterii se iau in considerare pentru stabilirea lipsei interesului

public

Interesul public se analizează în raport cu:

a) conținutul faptei și împrejurările concrete de săvârșire a faptei;
b) modul și mijloacele de săvârșire a faptei;
c) scopul urmărit;
d) urmările produse sau care s-ar fi putut produce prin săvârșirea infracțiunii;
e) eforturile organelor de urmărire penală necesare pentru desfășurarea procesului penal prin raportare la gravitatea faptei și la timpul scurs de la data săvârșirii acesteia;
f) atitudinea procesuală a persoanei vătămate;
g) existența unei disproporții vădite între cheltuielile pe care le-ar implica desfășurarea procesului penal și gravitatea urmărilor produse sau care s-ar fi putut produce prin săvârșirea infracțiunii.