Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... protectia muncii la soferii de camioane
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

protectia muncii la soferii de camioane

ce echipament de protectie trebuie sa poarte un sofer care intra la descarcare-incarcare in incinta unei societati comerciale
Firma la care sunteti angajat trebuie sa fie in posesia unui material pentru identificarea si evaluarea factorilor de risc profesional existent la locurile de munca (in cazul dvs. pentru activitatea de incarcare-descarcare) pentru a respecta prevederile Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare
-art.12 (1) Angajatorul are următoarele obligaţii:
a) să realizeze şi să fie în posesia unei evaluări a riscurilor pentru securitatea şi sănătatea în muncă, inclusiv pentru acele grupuri sensibile la riscuri specifice;
b) să decidă asupra măsurilor de protecţie care trebuie luate şi după caz, asupra echipamentului de protecţie care trebuie utilizat;
In baza acestui material, angajatorul intocmeste o Lista cu echipament individual de protectie cu respectarea prevederilor HG nr. 1048/ 2006 Cerinte minime de securitate si sanatate pentru utilizarea de catre lucratori a EIP la locul de munca.
Dupa caz, fiind vorba de acces pe teritoriul altor firme se vor avea in vedere si riscurile profesionale identificate si evaluate de catre respectivele firma.
In una din anexele la contractul de prestari servicii incheiat intre firme se stabileste EIP obligatoriu a fi purtat, respectiv cine procura acest echipament si cine/ in ce conditii echipeaza lucratorii.