Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este diferenta dintre decizia de concediere si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este diferenta dintre decizia de concediere si decizia de incetare a contractului individual de munca?

1. Care este diferenta dintre decizia de concediere si decizia de incetare a contractului individual de munca?

2. In decizia de concediere trebuie inscris explicit perioada preavizului si data inceperii sau este suficient sa se indice ca durata preavizului este conform c.i.m. fara se se specifice si data inceperii preavizului.

3. In decizia de concediere si decizia de incetare a c.i.m., angajatul trebuie identificat prin CNP, carte de identitate, nr contract individual de munca sau este suficient sa ?

4. Ce trebuie sa contina in mod obligatoriu o decizie de incetare a c.i.m., comparativ cu prevederile art. 76 privind decizia de concediere?

Potrivit Art. 76 din codul muncii decizia de concediere se comunică salariatului în scris şi trebuie să conţină în mod obligatoriu:
a) motivele care determină concedierea;
b) durata preavizului;
c) criteriile de stabilire a ordinii de priorităţi, conform art. 69 alin. (2) lit. d) , numai în cazul concedierilor colective;
d) lista tuturor locurilor de muncă disponibile în unitate şi termenul în care salariaţii urmează să opteze pentru a ocupa un loc de muncă vacant, în condiţiile art. 64.

5. Dupa decizia de concediere trebuie emisa si o decizie de incetare a contractului de munca?

1. Care este diferenta dintre decizia de concediere si decizia de incetare a contractului individual de munca?

Doar de denumire si de continut functie de modul de incetare a raportului de munca ...

2. In decizia de concediere trebuie inscris explicit perioada preavizului si data inceperii sau este suficient sa se indice ca durata preavizului este conform c.i.m. fara se se specifice si data inceperii preavizului.

Decizia de concediere trebuie sa contina in mod obligatoriu, printre altele, durata preavizului.
Pe cale de interpretare, inseamna doar durata ... dar se poate mentiona si perioada preavizului.

3. In decizia de concediere si decizia de incetare a c.i.m., angajatul trebuie identificat prin CNP, carte de identitate, nr contract individual de munca sau este suficient sa ?

Nu trebuie identificat in mod obligatoriu cu aceste date , insa este necesar sa se mentioneze - desi legea nu cere - numarul c.i.m.

4. Ce trebuie sa contina in mod obligatoriu o decizie de incetare a c.i.m., comparativ cu prevederile art. 76 privind decizia de concediere?

Depinde de modul de incetare a c.i.m.

5. Dupa decizia de concediere trebuie emisa si o decizie de incetare a contractului de munca?

Nu.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Incetarea c.i.m. s-a facut conform art. 56 alin (1) lit.a), prin falimentul angajatorului.

Nu a fost comunicata o decizie de concediere sub aceasta denumire ci o notificare de intrare in faliment a angajatorului si incetarea c.i.m. incepand cu data x, data pe care a socotit-o lichidatorul ca fiind de 20 zile calendaristice de la data admiterii de catre tribunal a cererii de intrare in faliment prin procedura simplificata.

In notificarea care are data zz.ll.2018, se precizeaza "In temeiul prevederilor art.56 alin. 1 litera a) din Codul Muncii si art.123 alin.(8)din Legea 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa, contractul de munca al AB inceteaza de drept incepand cu data de zz.ll.2018 cu acordarea termenului legal de preaviz conform c.i.m"

Nu se precizeaza data inceperii preavizului, nr. c.i.m., CNP, CI serie nr, prenumele angajatului este gresit.

Decizia de concediere trebuie sa poarte potrivit Codului muncii denumire de "decizie de concediere" sau se poate interpreta ca "notificarea" prin care angajatul a fost instiintat despre incetarea c.i,m. reprezinta decizia de concediere?

Avand in vedere art. 76 din Cod. muncii, unde se prevede ca trebuie să conţină în mod obligatoriu durata preavizului iar cum in notificare nu se identifica durata preavizului, in intelesul Art. 78 din Codul muncii, se poate considera ca, concedierea a fost dispusă cu nerespectarea procedurii prevăzute de lege si este lovită de nulitate absolută?

In opinia mea, durata preavizului de la lit. b) este imperativa si trebuie precizata, x zile, nu sub forma "conform c.i.m."! Altfel legiuitorul nu ar mai fi prevazut in art. 76 sa se precizeze "durata preavizului", ea fiind oricum prevazuta in c.i.m..

Ce se poate intelege potrivit formularii din notificare, "c.i.m. inceteaza de drept incepand cu data de zz.ll.2018 cu acordarea termenului legal de preaviz conform c.i.m", despre preaviz, ca preavizul a fost efectuat pana la data incetarii c.i.m. sau ca ar urma sa fie efectuat dupa incetarea c.i.m??

In intelegerea mea, dupa cum a fost formulat in notificare, preavizul ar urma sa fie efectuat dupa incetarea c.i.m., ceea ce ar fi ilogic!

Iar despre faptul ca ar fi fost sau ar fi in preaviz cu o anumita data, angajatii nu au fost notificati.

A fost emisa ulterior si o decizie de incetare a ci.m. cu aceeasi data a notificarii, si care a fost comunicata dupa 2 luni de la emitere, in care nu este mentionat nr. c.i.m. CNP, serie si nr CI.

Daca intr-o firma sunt mai multe persoane cu acelasi nume si prenume, deciziile de concediere si incetare a c.i.m., nu trebuie sa contina date de identificare ale angajatilor? Din acest motiv am intrebat ce trebuie sa contina o decizie de incetare c.i.m., in Codul muncii se prevede numai in cazul deciziilor de concediere ce elemente obligatorii trebuie sa contina.

Dar in cazul deciziilor de incetare ci.m., ce elemente obligatorii trebuie sa contina, in caz contrar ele fiind lovite de nulitate?

Pentru a fi mai concret, exista motive pentru a solicita in instanta nulitatea absoluta a notificarii de incetare a
c. i. m. pentru neprecizarea duratei preavizului, acesta fiind trecut in mod generic si nu explicit, in zile si data inceperii?
Daca notificarea nu poarta denumirea de decizie de concediere exista motive de admitere a cererii in instanta? In codul muncii este prevazuta decizie si nu notificare, notificarea fiind practic o instiintare si nu o decizie, nu are "puterea" unei decizii!
In decizia de concediere este obligatoriu sa se mentioneze ca poate fi cintestata la tribunal in termen de 30 de zile de la comunicare?
cyan, moderator