Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Lista substantelor periculoase (legea 360/2003 etc.)
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Lista substantelor periculoase (legea 360/2003 etc.)

Am doua intrebari:
1)Care este lista actualizata, completa cu substantele periculoase care necesita raportarea la ITM? De fapt, mai exact, cum se procedeaza? Am vazut mai multe legi si nu m-am lamurit exact
2)Este defapt un cumul de liste? Spun asta pentru ca, de exemplu, in lista din legea 360/2003 nu vad substante precum mercur sau cianura, si mi se pare putin ciudat,
Gasiti pe internet - lista substante periculoase si va alegeti ce doriti.
Lista pe care trebuie sa o depuneti la ITM nu este limitativa si are la baza materiile prime, produsele finite si produsele finale pe care le vehiculati in cadrul firmei dvs. si care sunt definite, obligatoriu, in conditiile Legii nr. 360/ 2003 prin fisa tehnica de securitate, document din care reiese caracterul periculos. La lista substantelor periculoase trebuie sa anexati fisele tehnice de securitate in original si traduse in limba romana.