Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Amestec substante chimice periculoase
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Amestec substante chimice periculoase

Buna ziua . Trebuie sa fac o notificare la ITM privind substantele chimice ce le vom utiliza in activitate . Problema este ca in activitatea pe care o desfasuram se vor utiliza si amestecuri de substante chimice periculoase . Am o nelamurire cu privire la amestecul de substante periculoase , si anume, trebuie sa trec in notificare toate substantele periculoase care intra in compozitia amestecului ? Va multumesc anticipat .
Se mentioneaza materiile prime, semifabricatele/ amestecurile rezultate (pe fluxul tehnologic), produsele finite care se incadreaza ca substante periculoase. Pentru toate substantele periculoase trebuie sa detineti in firma si sa depuneti la ITM, fise tehnice de securitate in original si traduse in limba romana.
Amestecul ca atare, rezultat in urma unui proces tehnologic, din mai multe substante periculoase, poate fi o substanta periculoasa care sa contina % vol/ % gr. din fiecare substanta periculoasa componenta.
Trebuie sa notificati substantele componente ale amestecului si amestecul ca atare.