Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto

Buna ziua, aș dori o lămurire dacă se poate cu privire la următoarea situație: am fost victima unui accident cu motocicleta, mai exact nu mi s-a acordat prioritate, in urma căruia m-am ales cu o fractură de femur operată cu tijă intramedulară.Am avut 120 zile de concediu medical fiind trimis in comisie, iar medicul legist mi-a eliberat după 5 luni certificatul Medico legal cu 70-75 zile de îngrijiri medicale. Precizez ca am depus toate documentele medicale și radiografiile care arată ca fractura nu este vindecata. Intrebarea mea este dacă acest certificat este “ legal” sau nu, având in vedere că mi-a fost eliberat doar după ce am “amenințat” cu aducerea la cunoștința a Managerului de spital despre situația că pur și simplu nu aveau timp sa îl redacteze pentru că au și alți pacienți și sunt foarte Ocupați. Aștept cu interes răspuns, mulțumesc!
Este curios ca vi s-a acordat de catre medicul legist numai 70 - 75 zile de ingrijiri medicale [n conditiile in care ati avut 120 zile de spitalizare. Solicitati revizuirea certificatului medico-legal.
Poate pentru ca peste 90 de zile de concediu iml se incadreaza fapta la penal*...
Celalalt sofer a incercat impacarea cu dvs.?
Cum spunea si domnul mai sus, contestati acest concediu...
Am avut 120 zile de concediu medical, zile de spitalizare doar 14 ,restul imobilizare la pat acasă , și abia după 3 luni de la accident am avut de făcut kinetoterapie. Iar referitor la revizuirea certificatului așa cu mi-ați recomandat, unde as putea sa fac? La același medic?? Mulțumesc!
La serviciul de medicina legala care a emis certificatul initial.
Certificatul medico-legal are valoarea unui raport de constatare.
Aveti dreptul sa contestati concluziile CML si sa solicitati organului judiciar efectuarea unei expertize.