Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul venit CM dupa intoarcerea din CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul venit CM dupa intoarcerea din CCC

Buna ziua,
Va prezint urmatoarea situatie. Am fost nevoit sa-mi iau concediu medical dupa 2 saptamani de cand am revenit din Concediu Crestere Copil. Am dus la angajator adeverinta cu veniturile nete de pe perioada Concediului crestre copil pentru a putea calcula CM. Angajatorul insa mi-a considerat veniturile de pe perioada Concediului Crestere Copie venituri brute si mi le-a impozitat la calculul venitului pe CM, scuzandu-se cum altfel!!!. Adica practic mi-a impozitat venitul net din Crestere Copil, ca si cum ar fi fost venit brut. Este ok cum a procedat? M-ar ajuta tare un raspuns!
Nu este corect,veniturile sunt deja venituri nete adata cu calculul Icc,iar acest venit nu este impozabil.