avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat

Buna ziua, în situația în care permisul de conducere, eliberat de către autoritățile din România, mi a fost suspendat de către acestea, dar destin un alt permis eliberat de un alt stat si recunoscut de statul Român, pot sa conduc autovehicule fără a fi pasibil de un dosar penal. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Utilizator/2018 , utilizator 18:59, 1 Ianuarie 2019
Buna ziua,
care este modalitatea de a renunta la permisul romanesc, care in fapt retinut, vreau sa renunt la permisul emis de autoritatile romane care sunt demersurile legale

Multumesc!
Avand in vedere si Decizia 8/2018 a ICCJ, in situatia in care in procesul verbal de contraventie se mentioneaza art 101 alin 3 lit. "a", dar nu prevede sanctiunea complementara a retinerii permisului de conducere, poate "trece" peste asta seful politiei si sa emita o decizie de suspendare a permisului de conducere, daca da in baza carei reglementari si daca poate fi contestata in instanta o astfel de decizie administrativa?

Multumesc!
Nu puteti renunta la ceva care nu il aveti (permisul de conducere este retinut). Dupa redobandirea permisului de conducere puteti renunta.
1-este interzis a detine doua permise
2- in situatia in care nu e retinut care e procedura de a renunta la el pt a nu avea doua,
3-
Avand in vedere si Decizia 8/2018 a ICCJ, in situatia in care in procesul verbal de contraventie se mentioneaza art 101 alin 3 lit. "a", dar nu prevede sanctiunea complementara a retinerii permisului de conducere, poate "trece" peste asta seful politiei si sa emita o decizie de suspendare a permisului de conducere, daca da in baza carei reglementari si daca poate fi contestata in instanta o astfel de decizie administrativa?

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Validitate/nevaliditate permis conducere clientX clientX Buna ziua! Am intilnit urmatoarea situatie: un cetatean din Romania preschimba permisul in Italia, predindu-l pe cel romanesc autoritatilor italiene, care-i ... (vezi toată discuția)
Cetateni tunisieni buna ziua, am o cunostinta care ar dori sa ... Mamicaingrijorata Mamicaingrijorata cetateni tunisieni Buna ziua, am o cunostinta care ar dori sa aduca in tara mana de lucru. Soferi. Ce acte trebuiesc emise si de unde ...cetatenilor din ... (vezi toată discuția)
Angajare cetateni non ue , republica moldova irina cris irina cris Buna ziua, In cazul in care se vor angaja cetateni din Republica Moldova, pe pestul de soferi, permisul este valabil sau trebuie sa obtina permis in ... (vezi toată discuția)