Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Șomaj după concediu medical de boală
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Șomaj după concediu medical de boală

În luna Mai a acestui an am fost diagnosticată cu o boală gravă în urma căreia am urmat o terapie drastică. În luna Septembrie contractul meu temporar de muncă a încetat de drept. Am fost preluată de casa de asigurări de sănătate care îmi plătește un ajutor de boală. În cazul în care medicul nu îmi va mai prelungi concediul medical( deoarece ultima biopsie din Noiembrie a demonstrat că nu mai există celule maligne ) mă pot adresa instituției de ocupare a forței de muncă pentru un eventual somaj până îmi găsesc un nou loc de muncă?
Vă mulțumesc anticipat
Pentru a primi indemnizatia de somaj va puteti adresa, dar nu cred ca veti beneficia ... poate doar sa va inregistrati ca persoana in cautarea unui loc de munca.