Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Spatiu comercial din garaj???
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Spatiu comercial din garaj???

Buna ziua, am si eu nevoie de cateva mici informatii daca ma poate ajuta cineva.Deci sotia mea are un Srl caen haine incaltaminte, etc., noi ne-am mutat la tara acum ,oare am putea s-au cum sa facem sa iesim cat mai ieftin sa deschidem un mic magazin alimentar??, noi avem un garaj este pe fundatie dar trebuie reparat doar fundatia o sa ramana, s-au am vrea mai mult sa facem o alta constructie tip garaj dar mai aproape de gardul de iesire din curte, terenul ne ajuta avem curtea mare si gradina si sa ii dam denumire apoi de spatiu comercial,oare ne trebuie autorizatie de constructie si proiect??, sau ce am putea sa facem sa iesim cat mai ieftin??,va multumesc frumos !!!
Aveti nevoie de proiect de ctii. plus instalatii (utilitati) intocmit de o firma autorizata si in baza acestuia sa solicitati autorizatie de ctie. de la primarie pentru spatiu comercial.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_413...
Trebuie sa adaugati la Registrul comertului la SRL-ul sotiei aceasta noua activitate si un nou punct de lucru. Activitatea noua se declara si la ANAF.
Dar daca deschid magazinul in doua dintre camere??,pana termin cu constructia,noi nu stam acolo deocamdata,mai avem de lucru,dar pana acuma aproape in fiecare zi suntem acolo.
Legal este asa cum am mentionat in mesajul anterior. Este alegerea dvs. dar va expuneti la primirea de amenzi contraventionale de la inspectorii primariei si chiar la primirea unei dispozitii de demolare pe care daca nu o respectati, primaria poate deschide actiune in instanta impotriva dvs.