Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum acționez dacă vreau să dau în judecată un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum acționez dacă vreau să dau în judecată un detectiv care m-a urmărit și a lăsat filmările să circule public?

Cum actionez daca vreau sa dau in judecata un detectiv care m a urmarit si a lasat filmarile sa circule public?din cate stiu am acest drept,din moment ce nu s au folosit in scopul pentru care au fost facute?
Manuela Rășină, administrator
Multumesc!Filmarile sigur nu exista in evidenta firmei respective,doar au folosit aparatura necesara pt ca detectivul este patron acolo ,dar pe CD este o holograma cu sigla firmei.Eu stiu ca in astfel de cazuri probele se duc la tribunal pentru a dovedi ceva,nu se lasa pt a face obiectul unui santaj sau altceva...Sotul nu a obtinut ceea ce a vrut,asa ca a jucat el un rol .Nu vrea sa divorteze ,a dus fotografii la soacra mea pt a le ascunde de mine,iar ea de cate ori se cearta cu el,ma ameninta cu diverse,inclusiv cu aceste poze
Bun, detectivul si-a facut meseria. Ce vina are?
Divort absolut! Partaj si separare completa.... Tradarea increderii conjugale este de natura imens de denigratoare.
Probele le va duce la tribunal cel care vrea sa le administreze. Pana una alta, detectivul a predat materialul clientului, care (probabil) a platit, deci e proprietarul de drept. Daca detectivul nu le-a facut el insusi publice, inseamna ca nu poate fi incriminat pentru acest lucru. Dar poate doriti sa cereti drepturi de autor? O puteti face tot de la posesor.

Bella1234 a scris:

.Eu stiu ca in astfel de cazuri probele se duc la tribunal pentru a dovedi ceva,nu se lasa pt a face obiectul unui santaj sau altceva...Sotul nu a obtinut ceea ce a vrut,asa ca a jucat el un rol .Nu vrea sa divorteze ,a dus fotografii la soacra mea pt a le ascunde de mine,iar ea de cate ori se cearta cu el,ma ameninta cu diverse,inclusiv cu aceste poze