Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara majorata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara majorata

Am o hataraea judecatoreaca pe care o voi ataca in apel.Am doi copii , unul a inceput munca in luna septembrie ,tot in septembrie a fost depusa cerere de majorare pensie alimentara pt copilul care e student .Pana in septembrie ia fost data pensie pt cei doi copii si in cotinuare celui mic in suma care a fost stabilita in 2011 IN HOTARAREA DIN LUNA ASTA NU STIU CUM A FOST calculat . cum e corect legal /pe fluturas ex . scrie venit net-6000 sub el avans-0 cotizatie sindicat-47 si urmatorea retinere PA 1460 Urmatorul Rest de plata-4493 si ultimul Virat pe card 4493 Din ce se calculeaza? As dori parerea unui specialist asa cum sunteti dumneavoastra. A suma data in instanta e de 1100 si mie personal ma revolta ,eu doresc tot binele copilului !
lungionut, utilizator
Suma maxima care o puteti plati, conform legi, este de max.25% din veniturile dvs.nete, fara sporuri, prime, etc...
Din 4400... cat ati spus ca aveti salariul net instanta a hotarat, din N motive, ca dvs. sa platiti max. posibil conform legi, 25%, adica 1100...
Puteti face apel, cum ati si spus, si mai puteti solicita ca macar o parte din suma sa fie data in natura* ( imbracaminte, incaltaminte, caiete, etc...)
Venitul net e 6000 ( 1 pensie nu se va plati pt ca lucreaza iar cealalta pensie e a celui care cere majorarea ei) , ca doar nu o sa scadem si pensia lui si sa-i dam nimic.
Atunci se v.a calcula maxim 25% din c3i 6000 de lei net, salariul ramas dupa taxe si impozite, si vor ajunge la beneficiar... Maxim ar fi 1500 lei...
Eu asa cred ca e corect. Rog parerea unui avocat.Cu multumiri !
Daca instanta a hotarat asta si hotaratea se incadreaza in termenele legale...nu va opreste nimeni sa platiti o suma mai mare sub forma de alocatie sau, cand vedeti copilul, sa i cumparati si alte lucruri, obiecte, etc., pe langa aceasta pensie obligatorie.
Zi frumoasa!