Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA De la achizitiile efectuate inainte de a deveni ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

De la achizitiile efectuate inainte de a deveni platitor de TVA se poate recupera TVA?

Am o firma neplatitoare de TVA. Am achizitionat un imobil de la o firma platitoare de TVA. Vreau sa pot deduce TVA-ul de la achizitie deoarece voi vinde imobilul pe bucati si voi deveni oricum platitor de TVA la prima tranzactie. Se poate dupa ce devin platitor de TVA sa deduc retroactiv TVA?
Se poate deduce acest tva. Daca deveniti platitor de tva chiar in anul achizitiei imobilului puteti deduce tva-ul in proportie de 100%. Daca deveniti platitor de tva in anul urmator puteti deduce acel tva in proportie de 19/20. Daca deveniti platitor dupa 2 ani acel tva se poate deduce in proportie de 18/20 s.a.m.d.
SITUATIA ASTA ESTE PENTRU ANULARE COD TVA ?

Radu Varciu a scris:

Se poate deduce acest tva. Daca deveniti platitor de tva chiar in anul achizitiei imobilului puteti deduce tva-ul in proportie de 100%. Daca deveniti platitor de tva in anul urmator puteti deduce acel tva in proportie de 19/20. Daca deveniti platitor dupa 2 ani acel tva se poate deduce in proportie de 18/20 s.a.m.d.