avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA De la achizitiile efectuate inainte de a deveni ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

De la achizitiile efectuate inainte de a deveni platitor de TVA se poate recupera TVA?

Am o firma neplatitoare de TVA. Am achizitionat un imobil de la o firma platitoare de TVA. Vreau sa pot deduce TVA-ul de la achizitie deoarece voi vinde imobilul pe bucati si voi deveni oricum platitor de TVA la prima tranzactie. Se poate dupa ce devin platitor de TVA sa deduc retroactiv TVA?
Cel mai recent răspuns: sudus , utilizator 08:58, 20 Decembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate deduce acest tva. Daca deveniti platitor de tva chiar in anul achizitiei imobilului puteti deduce tva-ul in proportie de 100%. Daca deveniti platitor de tva in anul urmator puteti deduce acel tva in proportie de 19/20. Daca deveniti platitor dupa 2 ani acel tva se poate deduce in proportie de 18/20 s.a.m.d.
SITUATIA ASTA ESTE PENTRU ANULARE COD TVA ?

Radu Varciu a scris:

Se poate deduce acest tva. Daca deveniti platitor de tva chiar in anul achizitiei imobilului puteti deduce tva-ul in proportie de 100%. Daca deveniti platitor de tva in anul urmator puteti deduce acel tva in proportie de 19/20. Daca deveniti platitor dupa 2 ani acel tva se poate deduce in proportie de 18/20 s.a.m.d.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere tva pe pfa lord_costin lord_costin Buna ziua, In urma cu cateva zile mi-am depus actele pentru PFA. La anul as dori sa achizitionez un autoturism de la un dealer din Germania. Din ce am citit ... (vezi toată discuția)
Plata tva pentru achizitie intracomunitara jamaykablack jamaykablack Detin o intreprindere individuala neplatitor de TVA, am achizitionat un utilaj agricol (o semantoare 20.000€) prin achizitie intracomunitara, pentru a face ... (vezi toată discuția)
Tva inracomunitar - firma platitoare/neplatitoare de tva emma barzu emma barzu As vrea sa-mi spuneti, daca se poate, care sunt avantajele si dezavantajele unei firme neplatitoare de TVA, fata de una platitoare de TVA? Ma intereseaza o ... (vezi toată discuția)