Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa procedez
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa procedez

Bunica mea a murit acum trei saptamani,Locuia impreuna cu fostul sot.care nu a vrut sub nici o forma sa ne lase sa o aducem in Bucuresti pentru a fii inmormantata in cavoul acesteia unde este inmormantat si fiul ei/tatal meu/ spunând ca totusi a fost sotia lui atatia ani si ca vrea sa o aiba in cimitirul din loc unde locuieste el.Pana aici totul este ok.Ne a spus ca el vrea sa vanda locul de veci al bunicii ,Eu nu sunt de acord pt ca acolo este inmormantat tatal meu este al bunicii eu fiind singura mostenitoare ,Problema este ca eu nu am nici un act ,nici macar certificat de inmormantare si ce este mai rau este ca ea dupa divort si a pastrat numele lui deci el poate sa vanda acest loc fara probleme......?Va multumesc
Nu poate vinde locul. Dezbateti mostenirea si obtineti certificat de mostenitor. Obtineti si duplicat dupa certificatul de deces.