Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Granituire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Granituire

Intr-un dosar de granituire ce spune instanta daca vecinii sint decedati si petentul nu stie cine sunt mostenitorii?
Multumesc!
Daca vecinii au decedat in timpul procesului, suspenda procesul pana la aflarea mostenitorilor.
Daca vecinii erau decedati inainte de inceperea procesului atunci va respinge actiunea ca indreptata impotriva unei persoane fara capacitate de folosinta (decdata!) ... nu te poti judeca cu mortii! :(
Nu se poate continua actiunea prin chemarea in instanta a mostenitorilor?
Faceti diligente pentru a afla daca exista mostenitori sau solicitati instantei de judecata sa intreprinda diligente in sensul acesta pentru a avea o parte cu care sa va judecati - un parat.
Nu este corecta solutia instantei care in astfel de situatii, fie suspenda cauza sau mai rau respinge cererea de chemare in judecata, inainte a fi facute diligentele necesare pentru a afla daca exista mostenitori, insa si partile trebuie sa solicite acest lucru.
Exista si posibilitatea sa nu existe mostenitori si atunci mostenirea este vacanta, situatie in care va judecati cu statul.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Trebuie gasiti mostenitorii, instanta acorda timp pentru asta, dar nu prea face ea demersurile si daca le face dureaza mai mult... Zic sa faceti dv. demersuri.
Instanta se afla in pronuntare. Ce pot sa fac daca respinge dosarul? Am cale de atac sau o iau de la capat dupa ce aflu mostenitorii? E posibil sa nu fie facuta succesiunea sa proprietatea sa fie vanduta. Multumesc!