Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... OG 5/2001 versus OUG 119/2007
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

OG 5/2001 versus OUG 119/2007

Fratilor va rog sa ma ajutati.
Am avut o somatie de plata respinsa de judecatorie( inca nu stiu motivele ca nu este motivata ) insa pot sa va spun ca am formulat cererea pentru trei contracte deodata, in conditiile in care creditorul si debitorul sunt aceiasi in toate trei contractele iar finalitatea contractelor se refera la acelasi obiectiv ( practic este vorba despre un hotel unde patronul pe care il reprezint a executat servicii de proiectare, executie instalatii termice, executie instalatii sanitare, deci trei contracte ) si in conditiile in care og 5/2001 se refera la creanta si nu in special la contracte . Problema mea este daca pot sa ma folosesc acum de procedura prevazuta de oug 119/2007 , in conditiile in care cererea pe og 5/2001 a fost respinsa insa ea nu are autoritate de lucru judecat.
Va multumesc.
Emil Lasconi, Consilier juridic
aemilius a scris:

Avem contracte incheiate si depuse la dosar, facturi emise si platite partial . Procesele verbale de receptie nu au fost semnate de catre debitor insa instalatia a fost proiectata , executata si functioneaza la parametrii( este notoriu faptul ca Hotelul functioneaza de mai bine de 1an de zile ). Debitorul a refuzat sa semneze procesele verbale de receptie insa nu a prezentat un motiv pentru aceasta . In cadrul concilierii directe nu s-a prezentat la convocare pentru a-si sustine punctul de vedere referitor la refuzul de a semna aceste procese verbale de receptie . Practic, debitorul nu a facut nimic pentru a se apara si cu toate acestea mi-a fost respinsa cererea . Mentionez ca facturile au fost platite partial, deci au fost acceptate la plata prin aceasta.

Daca facturile au fost insusite la plata puteti sa incecati obtinerea de ordonanta de plata (timp mai scurt si costuri mai reduse), daca nu va trebui sa alegeti calea dreptului comun.
VA DORESC MULT SUCCES.
Cererea de emitere a somatiei de plata a fost respinsa ca inadmisibila, deoarece in cazul in care exista contract calea de urmat pentru recuperarea creantei este OUG 119/2007 si nu OG 5/2001. Asadar introduceti cerere de emitere a ordonantei de plata intemeiata pe OUG 119/2007.
Referitor la concilierea directa aceasta nu este obligatorie nici pe OG5/2001 si nici pe OUG 119/2007.
Bafta!

- oug 119/2007 vizeaza numai comerciantii (sau autoritatea publica contractanta);
-og.5/2001 este aplicabila atit in contractele dintre comecianti cit si in celalate genuri de raporturi;
In speta putea fi aleasa oricare din cele doua.
CU STIMA.
In ambele proceduri (OG 5/2001, OUG 119/2007) se prevede ca daca cererea creditorului a fost respinsa, acesta are la indemana procedura comuna.
Prin urmare nu puteti merge pe procedura OUG 119/2007 ci pe procedura comuna si aici solutia pe OG 5/2001 evident nu va avea putere de lucru judecat dar va tine loc de procedura de conciliere.
Cred ca am raspuns la intrebarea dvs.
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
daca intre 2 firme, nu exista contract incheiat, doar facturi, si eventual o fisa care arata platile care le-a mai facut clientul, plati partiale...pot inainta o actiune bazata pe pug 5/2001?
si daca n-am contract, dar pe fiecare factura apare data pana la care trebuie efectuata plata si in caz contrar penalitati de 1% pe zi, pot cere aceste penalitati?(se specifica tot acolo pe factura ca acest paragraf tine loc de act aditional)...doar ca nu exista contract.
Multumesc!
P.s. cum se timbreaza pe oug 5/2001? tot 39 lei + 0,30 timbru??