Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum si de unde pot obtine duplicat certificat nastere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum si de unde pot obtine duplicat certificat nastere cu procura speciala copilul este nascut in spania in 2010din parinti romani cu domiciliul in romania

certificatul este pierdut eu sunt bunicul si am primit procura de la fiul meu dar in comuna de domiciliu nu exista nici un act de nastere certificatul a fost obtinut de la ambasada din madrid va multumesc
Dacă fiul Dvs este născut in Spania( sau nepotul) atunci trebuie sa obtineți duplicat de la Ambasada Spaniei in România, - se poate și multilingv -acel duplicat trebuie depus Pt înregistrare la Starea civilă unde domiciliați, ulterior veți primi și certificat de naștere românesc .
Avocat Ștefania Balasa
certificatul de nastere a fost obtinut de la ambasada romaniei din spania .a fost pierdut fiul meu a trimis procura speciala emisa de ambasada romaniei din madrid pe numele meu dar eu nu stiu unde sa ma adresez . va rog daca se poate sa ma ajutati cu un sfat va multumesc