avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum si de unde pot obtine duplicat certificat nastere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum si de unde pot obtine duplicat certificat nastere cu procura speciala copilul este nascut in spania in 2010din parinti romani cu domiciliul in romania

certificatul este pierdut eu sunt bunicul si am primit procura de la fiul meu dar in comuna de domiciliu nu exista nici un act de nastere certificatul a fost obtinut de la ambasada din madrid va multumesc
Cel mai recent răspuns: nelu ghiorghita , utilizator 17:59, 20 Decembrie 2018
Dacă fiul Dvs este născut in Spania( sau nepotul) atunci trebuie sa obtineți duplicat de la Ambasada Spaniei in România, - se poate și multilingv -acel duplicat trebuie depus Pt înregistrare la Starea civilă unde domiciliați, ulterior veți primi și certificat de naștere românesc .
Avocat Ștefania Balasa
certificatul de nastere a fost obtinut de la ambasada romaniei din spania .a fost pierdut fiul meu a trimis procura speciala emisa de ambasada romaniei din madrid pe numele meu dar eu nu stiu unde sa ma adresez . va rog daca se poate sa ma ajutati cu un sfat va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de nastere anabia anabia buna seara,mi-am pierdut certificatul de nastere,cum ar trebui sa procedez mai departe pentru a avea o copie legalizata a acestuia ?Tin sa precizez ca eu sunt ... (vezi toată discuția)
Copie certificat de nastere nou matilda123 matilda123 Buna ziua, Locuiesc in strainatate si am nevoie de mai multe copii recente dupa certificatul de nastere. Mentionez ca am obtinut certificatul de nastere nou ... (vezi toată discuția)
Certificat de nastere pierdut Dorisanna Dorisanna O prietena de a mea este plecata cu fiica ei in Spania de 4 ani jumate. Intre timp a pierdut acolo certificatul de nastere al fetei. In tara nu se poate ... (vezi toată discuția)