Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Documente Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Documente Somaj

Bună ziua,
Nu mai lucrez de o lună de zile si as dori sa știu de ce documente am nevoie pentru a putea beneficia de indemnizație de șomaj in cazul in care ma voi angaja din nou la un alt loc de munca incepand cu ianuarie 2019 si bineinteles daca angajatorul ar beneficia de subvenția pentru absolvenții ce au terminat studiile in 2018?
Cu ce articol v-a incetat c.i.m. ?
Art. 31 Alin. 3
Daca initiativa a avut loc din partea angajatorului ,atunci beneficiati de somaj.

Acte necesare pentru inregistrarea unei persoane care indeplineste conditiile pentru acordarea indemnizatiei de somaj:somaj.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, inițiativa a fost a angajatorului.
Mulțumesc!
Dacă nu mai reușesc să îmi depun documentele pentru indemnizația de somaj până ce ma voi angaja, atunci voi putea beneficia de prima de șomaj de 1000 de lei? Asta doar in cazul in care angajatorul va beneficia de subvenție. Nu știu exact condițiile necesare a fi indeplinite pentru a putea beneficia de subventie. Ma puteti ajuta, va rog?