Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia Alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia Alimentara

Buna ziua tuturor.Ma adreses voua cu acesasta nelamurire.
Am un copil cu fosta mea sotie de care sunt divortat de 4 ani.Acum eu stau ii italia de 3 ani in care nu am platit pensia alimentara pentruca ea mia zis ca nu ii trebuiesc.Acum eu vreau sa ii trimit bani din italia prin banca,si i-am cerut sa imi faca la notar o foaie prin care sa dovedeasca plata pensiei alimentare.ea mi-a zis sa ii trimit bani dar nu imi face nimic la notar si daca nu ii trimit ma da in judecata.Cum pot sa demonstrez ca eu vreau sa ii platesc pensia alimentara?Vazand ca nu pot sa ma duc in Romania numai peste vreo cate luni!
cu martori...o notificare prin executor judecatoresc prin intermediul caruia s-o notificati sa isi faca un cont bancar in care dvs sa-i virati pensia...
Dv. nu trebuie sa demonstrati ca "vreti" sa platati pensia alimentara, ci faptul ca o platiti. In acest sens, puneti banii in contul pe care vi-l indica fosta sotie si la depunere specificati clar "reprezentand pensie intretinere". Daca sotia refuza sa va indice un numar de cont in care sa virati banii, trimiteti pensia de intretinere asa cum este prevezut in hotarare, prin mandat postal. Este problema ei daca ridica sau nu banii, dv veti avea dovada ca i-ati trimis.
Trimiteti banii prin mandat postal si precizati pensie de intretinere minor/a si numele acesteia.acestuia.
ovidiu.ro a scris:

Buna ziua tuturor.Ma adreses voua cu acesasta nelamurire.
Am un copil cu fosta mea sotie de care sunt divortat de 4 ani.Acum eu stau ii italia de 3 ani in care nu am platit pensia alimentara pentruca ea mia zis ca nu ii trebuiesc.Acum eu vreau sa ii trimit bani din italia prin banca,si i-am cerut sa imi faca la notar o foaie prin care sa dovedeasca plata pensiei alimentare.ea mi-a zis sa ii trimit bani dar nu imi face nimic la notar si daca nu ii trimit ma da in judecata.Cum pot sa demonstrez ca eu vreau sa ii platesc pensia alimentara?Vazand ca nu pot sa ma duc in Romania numai peste vreo cate luni!

Am vorbit cu fosta mea sotie dar se refuza sa imi dea adresa iei actual.Mi-a zis sa ii dai bani iei in mana si gata,daca nu imi deschide proces pentru neplata pensiei alimentara.
Ii trimiteti bani prin servicii de trimis bano, ca sa nu fac reclama la unele sau altele dintre servicii...
Ii trimiteti un SMS cu numarul trimiterii si suma, parca astea erau info ce trebuia stiute ca sa ridici banii, si-i scrieti la corespondenta ceva de genul: pensie intretinere luna x anul y.
Rezolvat!
Dv. chiar puteti sustine ca nu ii stiti adresa, majoritatea romanilor din Italia nu trimit bani pe o anumita adresa si nici macar nu e musai ca acelasi om sa ii ridice!!?