Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort la notar cu copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort la notar cu copil minor

Sotia vrea sa divortam la notar.Nu vreau dar asta este.I-am propus sa mergem ca platesc eu notarul si a zis ca nu vrea,ca m-a va chema cand va avea bani ca vrea ea sa plateasca.A plecat de acasa la inceputul lunii mai.Intrebarea este de cand trebuie sa platesc pensia alimentara.Am convenit sa i-mi trimita contul sa ii virez dar nu am primit nimic.Multumesc.
Buna ziua,
De obicei fostele sotii solicita plata de la momentul plecarii si fostii soti de cat mai tarziu.
Incercati sa trimiteti banii pe adresa actuala a sotiei prin mandat postal pe care, pe verso, aratati ca plata reprezinta pensie alimentara.
Daca nu aveti acea adresa constituiti un cont bancar pe numele copiilor cu drept de a scoate si sotia (eventual) si depuneti acolo.
In mod legal pensia se plateste de la momentul separarii in fapt.
pensia de intretinere este obligatoprie de la data introducerii actiunii in instanta (daca s-a indeplinit aceasta formalitate); altfel, in situatia dumneavoastra, puteti trimite prin mandat postal, cu confirmare de primire o suma pe care o considerati necesara si suficienta sau, asa cum spune legea: pana la 25% din venitul net permanent