Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general sume necuvenite
Discuție deschisă în Contabilitate în general

sume necuvenite

Am o situatie ciudata la o societate a carei contabilitate o asigur: societatea incaseaza in contul bancar de la alta societate sume care nu reprezinta creante reale, incaseaza practic niste sume pentru bilete la ordin emise catre societatea platitoare pentru a garanta o linie de scontare a instrumentelor de plata. O parte din sume sunt rambursate prin banca dar o parte au ramas pe casa si nu stiu cum sa rambursez din casierie sume asa de mari.Doar varianta rambursarii prin banca e legala? Din punct de vedere legal cat de grav este faptul ca s-au emis bilete fara facturi si ca s-au incasat bani necuveniti????????
operatiunea nu o puteti inchide decat restituind sumele la societatea care a avansat bo.Practic societatea a luat imprumut de la banca(alegand cesiunea de creanta) garantand creditul cu bo ale celeilalte. Este cam ''trasa de par '' operatiunea. Sincer nu stiu ce banca ar putea face asa ceva, fara sa aiba facturile in original.Mie mi-au cerut factura + aviz in original ,se mentioneaza pe ele ca sunt cesionate plus contractele cu partenerii + aprobari de cesiunes.a.m.d. dar vad ca sunt si cai mai 'neortodoxe"
Biletul la ordin este un efect comercial, inscris prin care o persoana numita emitent sau subscriitor (debitorul) isi asuma obligatia personala si neconditionata sa plateasca pentru biletul de ordin unei alte persoane numite beneficiar (creditor) o anumita suma de bani, la o data fixa numita scadenta si intr-un loc bine determinat.
Teoretic emiterea unui bilet la ordin presupune existenta unei operatiuni economice.Obligatoriu ar trebui sa aiba in spate si niste facturi.Nu veti putea demonstra nici unui organ fiscal ca sumele incasate nu sunt avansuri sau c-val unor operatiuni economice