Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire

Este corect sa-mi opreasca si executorul din salariu si banca? Am cardul de salariu blocat si astazi la banca am explicat ca mi se opreste din salariu insa dna de la casierie mi-a oprit si dansa. Vor hartii sa probez oprirea. Deci total oprire 700 ron pe
fluturas banca azi inca 500 total 1200 din 2300 realizati. Este corect? Intreb si eu. Sarbatori fericite la toata lumea ca au ori nu conturile blocate
.
Nu este legal să vă rețină de două ori din același venit.
Notificați executorul în scris cu nr de înregistrare. Înștiințați și Banca și duceți la bancă adeverință de la angajator prin care angajatorul adeverește că cota impusă spre executare silită vă este poprită direct la sursă.

Banca o să vă elibereze diferența de banii primita de la angajator doar prin casieria lor. Cardul nu-l veți putea folosi, va rămâne blocat dacă executorul nu va debloca contul.

Crăciun binecuvântat`!
Dapix, utilizator
Nu este in regula. Va trebui sa notificati executorul si banca. Executorul trebuie sa trimita o adresa catre banca si sa comunice acesteia ca poprirea se face direct prin virament catre el de la angajator.