Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Mama mea este casatorita de 9 ani cu un barbat cu doi copii dintr-o casnicie anterioara. Copiii lui in urma divortului au ramas la mama si sotul mamei le.a lasat casa si le.a platit pensie alimentara. Mama ma are pe mine tot dintr-o casnicie anterioara, impreuna nu au copii. S-au casatorit legal si au construit o casa pe terenul lui pe care il avea dinainte de casatoria cu mama. Daca mama divorteaza, copiii lui mai au vreun drept sau se imparte casa doar intre ea si sotul ei?
Daca e vb de partaj, bunurile se impart intre fostii soti, copiii, nu au legatura cu asta.
Daca sotul mamei ar deceda, sigur ca ar fi mostenit de mama ( daca ii e sotie la data decesului lui) si de copiii lui
Multumesc! Mama se gandea ca s.ar impartii bunurile intre ea, cei 2 copii ai lui si el. Si ca lor le.ar revenii 3 sferturi si ei doar un sfer.
Mama are 1/2 partea ei si are si partea cuvenita in urma decesului sotului.
Multumesc! El traieste si vor sa divorteze. Am inteles ca bunurile se impart strict intre mami si sot nu si intre copiii lui.