avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... as dori sa divortez
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

as dori sa divortez

Buna ziua.O sa incerc sa fiu cat mai scurt si mai pe inteles,
Eu impreuna cu sotia si fiul nostru locuim in Anglia , de curand am aflat ca ma inselat adoua oara . am ajuns la o intelegere amiabila de divort dar dupa sosirea soacrei in Anglia , sotia a schimbat intelegerea si doreste mai multi bani la pensie si imi interzice sa petrec timp cu fiul meu in afara domiciliului. as dori niste informati in legatura cu pensia alimentara si drepturile parintesti. Multumesc anticipat .
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:45, 29 Decembrie 2018
Buna seara,
Daca divortati in Marea Britanie atunci va trebui sa solicitati ajutorul unui avocat de acolo.
Daca divortati in Romania atunci:
Cota de intretinere (pensia alimentara) se stabileste conform art. 529 C.Civ. Roman:
,,1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii."
Programul de vizitare se stabileste la cererea partii interesate si, in functie de varsta minorului (adica sa nu fie sugar) acesta poate fi luat in domiciliul parintelui nepermanent.
Va sfatuiesc, daca divortati in Romania, sa solicitati ajutorul unui avocat.
25% din venitul Dvs net - va fi pensia alimentara.
Dacă va înțelegeți puteți divorța la notar / consulat
Dupa cum se vede situatia veti divorta în Anglia.
În România poate fi mai complicat divorțul si de lunga durata daca nu va înțelegeți.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort iostefan71 iostefan71 Buna ziua.O sa incerc sa fiu cat mai scurt si mai pe inteles, Eu impreuna cu sotia si fiul nostru locuim in Anglia , de curand am aflat ca ma inselat adoua ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara minor eugenia2008 eugenia2008 Buna ziua! De cand se plateste pensia alimentara pentru minor? De cand părintele platitor a parasit domiciliul sau de cand se hotaraste divortul? Si se ... (vezi toată discuția)
Divorț Brașov-cristian 34 Brașov-cristian 34 Bună, vreau să divorțez de soția mea. Am un copil de 6 luni și soția mea este in concediu de creștere copil. Am un salariu net de 1100 lei.Vrem sa ... (vezi toată discuția)