Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara minor

Buna ziua! De cand se plateste pensia alimentara pentru minor? De cand părintele platitor a parasit domiciliul sau de cand se hotaraste divortul? Si se calculează suma de plata.
Buna ziua,
De la data introducerii actiunii care solicita aceasta pensie (probabil ca ati cerut pensia la momentul introducerii dosarului prin care solicitati divortul)
suma de plata se calculeaza tinand cont de prevederile art. 529 C.Civ.
(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Adica daca divortul este depus cu 01 feb 2018 si se finalizeaza in 01 feb 2019 se plateste din urma?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
De la data introducerii actiunii care solicita aceasta pensie (probabil ca ati cerut pensia la momentul introducerii dosarului prin care solicitati divortul)
suma de plata se calculeaza tinand cont de prevederile art. 529 C.Civ.
(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.

Da se va achita de cand s a depus actiunea