Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... In apel se poate solicita rejudecarea fondului?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

In apel se poate solicita rejudecarea fondului?

In apelul la o hotarare judecatoreasca se poate solicita rejudecarea fondului??? Va multumesc anticipat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Prin insasi definitia sa apelul este o cale de atac devolutiva prin care se pune in discutie intreg fondul cauzei judecat de catre prima instanta
Imi puteti spune va rog mai pe larg ce presupune? Precizez ca nu ma pricep in probleme juridice
În motivarea apelului trebuie să menționați toate greșelile făcute de prima instanța.
Dacă nu va pricepeți riscati sa pierdeți din capul locului apelul.
Încercați să apelați la avocat daca credeti ca aveti sanse sa castigati in apel.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
ce obiect are dosarul ?
In esenta, în apel se rejudeca cauza, instanta de apel in afara temeiurilor invocate de apelant examinează cauza sub toate aspectele de fapt si de drept.