Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie sciala sau de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie sciala sau de urmas

Buna ziua. Tatal meu a decedat la finele anului trecut. Nu s a "bucurat" de pensie decat 1 an de zile dupa 40 munciti. El si mama au trait impreuna 30 ani dar fara acte legale, nu au foat casatoriti. Mama a muncit cam 7-8 ani adunati la diferite firme dar la niciuna nu a avut contract de munca. Acum ca tata s-a stins, mama, care are 61 ani, a ramas fara niciun venit.
Intrebarea mea este: exista vreo sansa sa poate beneficia de pensie de urmas sau de pensie sociala?
damy888, utilizator
Potrivit legii nu are dreptul la niciuna din cele doua.
Multumesc de raspuns. Astazi am stat de vorba cu mama si si-a adus aminte ca afost angajata cu contract de munca aproximativ un an si jumatate la fostul CAP. Daca se pot gasi dovezi ca a fost angajata legal poate primi vreun ajutor de undeva?