Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cerere pentru divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cerere pentru divort

Buna ziua! Cer ajutor de la cineva care ar putea sa ma indrume sau sa ma sfatuiasca cum sa fac si unde sa merg pentru a rezolva problema cu divortul. In urma cu 5 ani m-am casatorit in Romania dar traim in Torino. Din pacate ne-am despartit si as vrea sa depun cererea la consulatul Roman din Torino si sa rezolvam totul aici in Italia pentru ca nu am posibilitate economica pentru avocat sau sa calatoresc in Romania pentru a rezolva acolo. Nu stiu la care usa sa bat pentru aceasta problema. Nu avem copii si mi avem nimic de impartit inafara de obiectele casnice cumparate impreuna de care el sustine ca sunt toate ale lui si ca eu nu am dreptul la nimic.
casatorita cu un cetatean roman sau strain?
Roman. Amandoi