Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plati amenzi circulatia rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plati amenzi circulatia rutiera

La fiecare inceput de an cand doresc sa achit impozitele pentru casa si auto ma lovesc de aceeasi situatie: nu mi se permite achitarea acestora pana cand nu achit mai intai amenzile date de Politia Rutiera, stranse in anul precedent. Motivez asta prin Procese Verbale nesemnate sau contestate de mine pentru abuzuri sau vicii de procedura a organului constatator. Ultima data, la ghiseu am cerut in mod expres sa mi se confirme in scris ca mi se refuza achitarea impozitului dat fiind refuzul meu de a plati amenzile, tipa a refuzat sa faca acest lucru.
Acum intrebarea: va rog frumos, exista vreo Lege/Ordonanta care leaga amenzile de taxele locale sau este un abuz. Daca da, care ar fi acestea ?
Multumesc !
ceva nu se leaga aici.

politia rutiera nu trebuia sa trimita spre executare la primaria de domiciuliu aceste procese verbale de contraventii, decat dupa trecerea termenului legal de 15 zile, in care dvs. aveati dreptul sa contestati amenzile.

daca totusi s-au trimis spre executare, iar dvs le-ati contestat in instanta, trebuie sa depuneti o copie dupa certificatul de grefa, la directia de taxe si impozite, ca sa dovediti ca plangerile contraventionale se afla pe rolul instantei.

cf art 32, alin 3 din OG 2/2001, plangerea suspenda executarea si astfel veti putea achita impozitele pe cladire si autovehicule.

procedura de colectare a creantelor bugetare, inclusiv cele pentru bugetul local, este reglementata de OG nr. 92/2003 privind codul de procedura fiscala.

conform acestei ordonante, stingerea datoriilor se face conform vechimii acestora, mai intai creanta principala si apoi accesoriile ( majorari de intarziere)

de asemeni, daca nu s-a inceput executarea silita (comunicare somatie+ titlu executoriu), dvs. aveti posibilitatea sa stabiliti tipul datoriei achitate, numai ca aici ramane la latitudinea functionarului de la ghiseu cum leaga plata. (aici mi se pare un abuz)

mai bine ati cere un nr de cont pentru impozite si taxe si alt nr de cont pentru amenzi si faceti plata in contul impozitelor prin OP.

succes!
danike, utilizator
Poppy a scris:

La fiecare inceput de an cand doresc sa achit impozitele pentru casa si auto ma lovesc de aceeasi situatie: nu mi se permite achitarea acestora pana cand nu achit mai intai amenzile date de Politia Rutiera, stranse in anul precedent. Motivez asta prin Procese Verbale nesemnate sau contestate de mine pentru abuzuri sau vicii de procedura a organului constatator. Ultima data, la ghiseu am cerut in mod expres sa mi se confirme in scris ca mi se refuza achitarea impozitului dat fiind refuzul meu de a plati amenzile, tipa a refuzat sa faca acest lucru.
Acum intrebarea: va rog frumos, exista vreo Lege/Ordonanta care leaga amenzile de taxele locale sau este un abuz. Daca da, care ar fi acestea ?
Multumesc !

cereti un nr de cont iban si mergeti la banca si efectuati plata, la explicatii specificati exact pt ce platiti suma, astfel ei vor fi nevoiti sa inregistreze plata exact cum solicitati dvs=D>
daca ati platit amenzi pt care ati castigat apoi contestia in instanta, atunci va puteti cere banii inapoi:">
danike a scris:

ceva nu se leaga aici.

politia rutiera nu trebuia sa trimita spre executare la primaria de domiciuliu aceste procese verbale de contraventii, decat dupa trecerea termenului legal de 15 zile, in care dvs. aveati dreptul sa contestati amenzile.

daca totusi s-au trimis spre executare, iar dvs le-ati contestat in instanta, trebuie sa depuneti o copie dupa certificatul de grefa, la directia de taxe si impozite, ca sa dovediti ca plangerile contraventionale se afla pe rolul instantei.

cf art 32, alin 3 din OG 2/2001, plangerea suspenda executarea si astfel veti putea achita impozitele pe cladire si autovehicule.

procedura de colectare a creantelor bugetare, inclusiv cele pentru bugetul local, este reglementata de OG nr. 92/2003 privind codul de procedura fiscala.

conform acestei ordonante, stingerea datoriilor se face conform vechimii acestora, mai intai creanta principala si apoi accesoriile ( majorari de intarziere)

de asemeni, daca nu s-a inceput executarea silita (comunicare somatie+ titlu executoriu), dvs. aveti posibilitatea sa stabiliti tipul datoriei achitate, numai ca aici ramane la latitudinea functionarului de la ghiseu cum leaga plata. (aici mi se pare un abuz)

mai bine ati cere un nr de cont pentru impozite si taxe si alt nr de cont pentru amenzi si faceti plata in contul impozitelor prin OP.

succes!

Multumesc, am sa fac intocmai !
new_2009 a scris:

daca ati platit amenzi pt care ati castigat apoi contestia in instanta, atunci va puteti cere banii inapoi:">

Corect, asa am sa fac.
Multumesc !