Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Vanzarea unui autoturism de catre o persoana fizica ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Vanzarea unui autoturism de catre o persoana fizica catre o persoana juridica

Buna ziua! Va contactez cu rugamintea de a ma ajuta sa identific o solutie corecta si legala cu privire la urmatoarea situatie : o persoana fizica intentioneaza sa vanda un autoturism catre o persoana juridica in cadrul careia este asociat si administrator, insa persoana juridica nu are disponibilitati banesti pentru a efectua plata integrala a autoturismului la momentul vanzarii; nu se doreste incheierea unui contract cu plata in rate, pentru ca din cate cunosc conform prevederilor din Codul Penal, cumparatorul devine proprietar dupa plata ultimei rate. In ce conditii ar putea avea loc incheierea contractului de vanzare-cumparare, urmand ca persoana juridica (cumparator) sa achite contravaloarea in transe?
Va multumesc!
Dreptul de proprietate se transfera la data mentionata in contractul de vanzare cumprarare, indiferent de modalitatea de plata a pretului.

Deci nimic nu impiedica partile sa stabileasca faptul ca dreptul de proprietate se transfera la data semnarii contractului si ca plata pretului se face in rate.

Cu stima,
Va multumesc frumos pentru raspuns!