avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Electrica mi- a schimbat contorul
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Electrica mi- a schimbat contorul

Am primit o instiintare prin posta ca mi s- a schimbat contorul la casa pentru ca nu functiona. Asta intamplandu- se fara ca eu sa fiu instiintata in prealabil. Mentionez ca este cineva acasa permanent dar nu a fost anuntata.
Mi se imputa o recalculare de 860 kw pentru ultimile 6 luni, adica de la ultima citire pe care o iau ei in calcul august 2018.
Consumul meu mediu este undeva la 200 kw pe luna, pe care i- am platit in facturile estimative. Acum de unde au scos acesti 860 kw?
Eu nu am vazut nici un contor defect, nici un index , nimic. Si vecinului i- au facut la fel.
Este imposibil ca 2 contoare ( la casa) sa se strice fix in acelasi moment, sa fie schimbate fara a anunta pe nimeni si acum se imputa niste sute de kw de plata. Cum e posibil ? De unde stiu eu ca era contorul defect ? Si al meu si al vecinului deodata ??
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 18:14, 4 Ianuarie 2019
Cereti o justificare de plata, copii dupa expertiza ce atesta ca acel contor era defect.
Va puteti adresa sau ii puteti ameninta si cu o plangere la ANRE daca nu justifica, in scris, motivul schimbari contorului precum si faptul ca din expertiza, a rezultat ca acel contor nu inregistra bine.
Cereti o justificare de plata, copii dupa expertiza ce atesta ca acel contor era defect.
Va puteti adresa sau ii puteti ameninta si cu o plangere la ANRE daca nu justifica, in scris, motivul schimbari contorului precum si faptul ca din expertiza, a rezultat ca acel contor nu inregistra bine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua.in decembrie 2022 s-a schimbat contorul electric fiind ... serban sorin serban sorin Buna ziua.[n decembrie 202, s-a schimbat contorul electric fiind depistat defect de catre operatorul,, citire contor\"\"(indexul , nu se putea citi).Dupa trei ... (vezi toată discuția)
Smecherie, adevar sau furt ? liviu f liviu f Buna ziua, Studiu de caz : -am o casa la tara unde locuieste o persoana; -pe data de 01 aprilie 2012 a fost inlocuit contorul de curent ... (vezi toată discuția)
Factura supraevaluata enel cosnel cosnel La data de 05.05.2019 am primit pe e.mail factura ENEL de regularizare in valoare de 9743,81 lei pentru locul de consum unde sunt titular contract. Intrucat ... (vezi toată discuția)