avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fostul sot poate sa locuiasca cu actuala lui sotie in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fostul sot poate sa locuiasca cu actuala lui sotie in imobilul bun comun nepartajat?

Buna seara . Am divorțat acum un an și din căsătoria anterioară a rezultat un copil si o casa in care nu mai sta nimeni acum eu m-am mutat si el la fel copilul este la mine încredințat de parchet . Intrebarea mea este el poate sa meargă sa locuiască acolo cu actuala lui soție, in conditiile in care nu sa intentat un proces de partaj ?
Ultima modificare: Vineri, 4 Ianuarie 2019
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Cel mai recent răspuns: Popica1985 , utilizator 21:00, 4 Ianuarie 2019
Buna seara,
DA, are aceleasi drepturi ca si dumneavoastra.
Solicitati partajul si, eventual, solicitati bunul in materialitate cu obligatia de a-i plati sulta adica jumatate din valoarea imobilului.
Adică sa inteleg ca el poate merge cu actuala lui soție în casa mea fara nici o problema ?el da stiu ca poate dar ea??

Editat de moderator -nu este necesar sa citati integral mesajul anterior ( lecturati Regulamentul forumului)
Ultima modificare: Vineri, 4 Ianuarie 2019
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj conventional la notar Gyna Gyna Buna seara! Divort fara partaj!Fostul ramane in ap. si se recasatoreste, eu plecand cu chirie impreuna cu copilul. Acum dupa un an si jumatate tot nu m-a ... (vezi toată discuția)
Partaj ContSters200656 ContSters200656 Buna ziua, Nu de mult sotul meu a intentat divort. Ma intereseaza sa stiu daca in monentul partajului se tine cont de contributia fiecaruia. Eu nu am fost ... (vezi toată discuția)
Problema folosinta apartament credit ipotecat dupa divort john32 john32 Buna ziua, In urma divortului, unul din fostii soti a ramas sa locuiasca in apartamentul comun care a fost achizitionat in timpul casatoriei cu ajutorul ... (vezi toată discuția)