Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fostul sot poate sa locuiasca cu actuala lui sotie in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fostul sot poate sa locuiasca cu actuala lui sotie in imobilul bun comun nepartajat?

Buna seara . Am divorțat acum un an și din căsătoria anterioară a rezultat un copil si o casa in care nu mai sta nimeni acum eu m-am mutat si el la fel copilul este la mine încredințat de parchet . Intrebarea mea este el poate sa meargă sa locuiască acolo cu actuala lui soție, in conditiile in care nu sa intentat un proces de partaj ?
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Buna seara,
DA, are aceleasi drepturi ca si dumneavoastra.
Solicitati partajul si, eventual, solicitati bunul in materialitate cu obligatia de a-i plati sulta adica jumatate din valoarea imobilului.
Adică sa inteleg ca el poate merge cu actuala lui soție în casa mea fara nici o problema ?el da stiu ca poate dar ea??

Editat de moderator -nu este necesar sa citati integral mesajul anterior ( lecturati Regulamentul forumului)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat