avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii Cass la angajare cu jumatate de norma
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii Cass la angajare cu jumatate de norma

Buna ziua! Ma numesc Feraru Adrian,am 41 de ani sunt cadru militar in rezerva,pensionat in gradul 3 de invaliditate. Doresc sa ma angajez cu jumatate de norma,atat cat imi permite legea si as dori sa va rog sa ni raspundeti daca in conditiile respective voi fi scutit de plata contributiilor ,neavand certificat de persoana cu dizabilitati,insa am citit pe un site ca si persoana aflata in gradul 3 de invaliditate se incadreaza la respectivele beneficii,chiar daca nu este enumerata in mod expres in textul de lege care confera acest drept. Pot primi un raspuns la adresa de mail" lambor201977@yahoo.com ". Va multumrsc !
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Ianuarie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: cristina.dumitru , utilizator 12:31, 6 Ianuarie 2019
Buna ziua,
Nu veti fi scutit de plata contributiilor, veti plati ca orice salariat, la venitul brut realizat pentru 4 ore.
De scutire in acest caz, cat timp aveti calitatea de pensionar, beneficiaza angajatorul, (in cazul in care venitul dvs. este sub salariul minim) in sensul ca nu plateste pentru dvs. diferenta pana la plafonul salariului minim, asa cum prevede legea pentru cei care nu se incadreaza la exceptii.

Lambor77 a scris:

Buna ziua! Ma numesc Feraru Adrian,am 41 de ani sunt cadru militar in rezerva,pensionat in gradul 3 de invaliditate. Doresc sa ma angajez cu jumatate de norma,atat cat imi permite legea si as dori sa va rog sa ni raspundeti daca in conditiile respective voi fi scutit de plata contributiilor ,neavand certificat de persoana cu dizabilitati,insa am citit pe un site ca si persoana aflata in gradul 3 de invaliditate se incadreaza la respectivele beneficii,chiar daca nu este enumerata in mod expres in textul de lege care confera acest drept. Pot primi un raspuns la adresa de mail" lambor201977@yahoo.com ". Va multumrsc !

Ultima modificare: Duminică, 6 Ianuarie 2019
cristina.dumitru, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii pensionar grad 3 invaliditate happyosu happyosu Vreau sa angajez un pensionar pe caz de boala Gradul 3 de invaliditate cu drept de munca 4 ore. Ce taxe trebuie sa platesc pentru salariul de 950 ron in ... (vezi toată discuția)
Contributia la sistemul public de sanatate si incadrarea in grad de handicap robert19841209 robert19841209 Buna ziua am Diabet zaharat Tip 1 cu 4 insuline pe zii 15 Novorapid dimineata, 20 NR la amiaza si 17 NR la cina si 40 de Lantus inainte de culcare.Diabetul il ... (vezi toată discuția)
Contributii sociale obligatorii pentru angajatori salariati norma partiala NegoitaMaria NegoitaMaria As dori sa aflu daca, pentru o persoana pensionata de boala gradul III cu drept de munca de 4 ore , se platesc din luna august 2017 contributii sociale ... (vezi toată discuția)