Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii Cass la angajare cu jumatate de norma
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii Cass la angajare cu jumatate de norma

Buna ziua! Ma numesc Feraru Adrian,am 41 de ani sunt cadru militar in rezerva,pensionat in gradul 3 de invaliditate. Doresc sa ma angajez cu jumatate de norma,atat cat imi permite legea si as dori sa va rog sa ni raspundeti daca in conditiile respective voi fi scutit de plata contributiilor ,neavand certificat de persoana cu dizabilitati,insa am citit pe un site ca si persoana aflata in gradul 3 de invaliditate se incadreaza la respectivele beneficii,chiar daca nu este enumerata in mod expres in textul de lege care confera acest drept. Pot primi un raspuns la adresa de mail" lambor201977@yahoo.com ". Va multumrsc !
george-neagu, moderator
Buna ziua,
Nu veti fi scutit de plata contributiilor, veti plati ca orice salariat, la venitul brut realizat pentru 4 ore.
De scutire in acest caz, cat timp aveti calitatea de pensionar, beneficiaza angajatorul, (in cazul in care venitul dvs. este sub salariul minim) in sensul ca nu plateste pentru dvs. diferenta pana la plafonul salariului minim, asa cum prevede legea pentru cei care nu se incadreaza la exceptii.

Lambor77 a scris:

Buna ziua! Ma numesc Feraru Adrian,am 41 de ani sunt cadru militar in rezerva,pensionat in gradul 3 de invaliditate. Doresc sa ma angajez cu jumatate de norma,atat cat imi permite legea si as dori sa va rog sa ni raspundeti daca in conditiile respective voi fi scutit de plata contributiilor ,neavand certificat de persoana cu dizabilitati,insa am citit pe un site ca si persoana aflata in gradul 3 de invaliditate se incadreaza la respectivele beneficii,chiar daca nu este enumerata in mod expres in textul de lege care confera acest drept. Pot primi un raspuns la adresa de mail" lambor201977@yahoo.com ". Va multumrsc !

cristina.dumitru, utilizator