Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua.
Sunt casatorita de 8 ani de zile cu un barbat iar inainte sa ne casatorim am trait in concubinaj 4 ani.
Vrem sa divortam
Intrebarea mea este: care sunt drepturile mele dupa divort? Se poate face partaj?
Tin sa mentionez ca in acesti 12 ani de zile am locuit in casa pe care a construit-o el de dinainte sa ne cunoastem
As avea si eu dreptul la casa dupa divort? Am contribuit de-a lungul celor 12 ani cu bunuri etc
Va multumesc
Buna ziua,
Aveti dreptul la 1/2 din tot ce ati realizat impreuna in cei 8 ani de casnicie deci si la contravaloarea a 1/2 din imbunatatirile aduse imobilului in acest rastimp.
Cei 4 ani dinainte sunt de concubinaj si in Romania nu exista lege care sa reglementeze aceasta situatie.
Din păcate, bunul este propriu, fiind dobândit inainte de căsătorie, însă aveți un drept de creanță asupra îmbunătățirilor aduse imobilului, luați legătura cu un avocat.