avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua.
Sunt casatorita de 8 ani de zile cu un barbat iar inainte sa ne casatorim am trait in concubinaj 4 ani.
Vrem sa divortam
Intrebarea mea este: care sunt drepturile mele dupa divort? Se poate face partaj?
Tin sa mentionez ca in acesti 12 ani de zile am locuit in casa pe care a construit-o el de dinainte sa ne cunoastem
As avea si eu dreptul la casa dupa divort? Am contribuit de-a lungul celor 12 ani cu bunuri etc
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 13:51, 6 Ianuarie 2019
Buna ziua,
Aveti dreptul la 1/2 din tot ce ati realizat impreuna in cei 8 ani de casnicie deci si la contravaloarea a 1/2 din imbunatatirile aduse imobilului in acest rastimp.
Cei 4 ani dinainte sunt de concubinaj si in Romania nu exista lege care sa reglementeze aceasta situatie.
Din păcate, bunul este propriu, fiind dobândit inainte de căsătorie, însă aveți un drept de creanță asupra îmbunătățirilor aduse imobilului, luați legătura cu un avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunuri dobandite inaninte de casatorie tasha8708 tasha8708 Buna seara, Vin cu o speta a unei prietene care a avut ghinionul sa dea peste un...barbat....care s-a dovedit a fi un alcoolic. Problema este urmatoarea: ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am vreun drept la casa în care locuim? eu și soțul ... cosmon2004 cosmon2004 Bună ziua, Am vreun drept la casa în care locuim? Eu și soțul meu suntem de 20 de ani împreună , 18 ani concubinaj iar ultimii 2 ani căsătoriți ... (vezi toată discuția)
Divort si partaj Petrus1731 Petrus1731 As dori o concluzie pentru urmatorul caz: O familie de la tara, casatoriti de 18 ani, cu doi copii 16 si 14 ani, urmeaza sa divorteze, mai exact barbatul a ... (vezi toată discuția)