Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate financiara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate financiara

Va rog sa ma ajutati..
Sa se inregistreze in contabilitatea firmei urmatoarele operatiuni economico-financiare:Se acorda unui tert un imprumut in valoare de 50.000 lei pe termen de 2 ani, cu dobanda anuala de 12%. Dobanda se inregistreaza si se incaseaza anual. La termen tertul ramburseaza intreaga valoare a imprumutului.
george-neagu, moderator
Se presupune ca firma care da cu imprumut nu este o unitate bancara.
1. Acordare imprumut 461=5121 50000 lei
2.Dobanda anuala 461=766 6000 lei
3.Incasare dobanda 5121=461 6000 lei
4.Restituire imprumut 5121=461 50000 lei.
Este un punct de vedere.