Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuz declarație-acord pentru ieșire din țară cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuz declarație-acord pentru ieșire din țară cu copil minor

Buna seara. Am o fetita de 10 ani pe care tatal nu a vazut-o de la 9 luni. Acum suntem in divort. As dori sa stiu daca exista posibilitatea sa o scot din tara avand in vedere ca tatal refuza sa imi dea procura. Multumesc!!
Buna seara,
Da, doar cu acordul tatalui.
Daca acesta refuza va trebui sa va adresati instantei solicitand sa se pronunte o sentinta care sa substituie acordul tatalui pentru intocmirea pasaportului si iesirea din tara.
Dacă tatăl nu consimte, veți fi nevoită să formulați o acțiune prin care instanța va suplini consimțământul tatălui! Recomand procedura ordonanței președințiale, din rațiuni de celeritate.