Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... neplata amenda penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

neplata amenda penala

Stiti cumva ce se intampla daca nu platesc amenda penala? Sau in cat timp trebuie platita? Orice informatii sunt bine venite.Va multumesc!
Daca nu o platiti,amenda va fi comunicata autoritatilor fiscale,care o vor inregistra pe rolul dvs fiscal.De preferat este sa va adresati biroului executari penale a instantei care a dispus hotararea de obligare la plata,de unde veti fi informat despre posibilitatile de plata
Si daca in final tot nu o veti plati, ati putea face si inchisoare, intrucat este o amenda penala.
Da, in trecut asa se intampla, se transforma in inchisoare.
Astazi nu am mai auzit de nimeni care sa nu achite o amenda penala.

avocat Claudiu Lascoschi
Chiar astazi am vazut o sentinta prin care inculpatul era avertizat ca in caz de neplata a amenzii penale( 10.000 lei) , va face inchisoare.
Da, legea este aceeasi si este in vigoare, dar nu stiu care mai este practica judiciara.
Intotdeauna le zic la clienti sa achite pentru ca nu vor sa afle ce ce poate intampla...

avocat Claudiu Lascoschi