Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda administrativa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda administrativa

Pana cand se poate plati o amenda administrativa,tinand cont ca sentinta prin care s/a stabilit valoarea nu este definitiva.
daca nu e definitiva nu este nici irevocabila, automat este supusa caii de atac, logic o puteti plati si azi ! o puteti plati si la anu, insa cu penalizarile aferente.,
ContSters112731, utilizator
Nu cred ca o puteti plati pana nu se termina tot.
Cuantumul amenzii, cel putin teoretic, se poate modifica.
Daca nu se exercita cale de atac dupa expirarea termenului legal se poate plati.

avocat Claudiu Lascoschi
jus80 a scris:

daca nu e definitiva nu este nici irevocabila, automat este supusa caii de atac, logic o puteti plati si azi ! o puteti plati si la anu, insa cu penalizarile aferente.,

hmmmm...ma intrebam cum arata o sentinta irevocabila in penal :-/
Ar trebui platita cat mai curand – de la data la care a fost data sentinta (adica la data cand ati luat cunostinta despre aceasta) – in cazul in care nu atacati sentinta respectiva. Pt fiecare zi ce trece veti plati penalizare. Daca nu exercitati caile de atac ar fi indicat sa o platiti cat mai curand.
Termenul general de prescriptie este de 3 ani.
Nu se aplica penalitati la amenda administrativa.