Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... plangere CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

plangere CEDO

Buna ziua

Daca pierd un proces la CSJ ma pot adresa CEDO sau mai este vreo cale de atac? Este necesar recursul in anulare ?

Va multumesc
Se pot ataca la CEDO hotararile definitive si irevocabile, pentru care s-au epuizat caile de atac in tara.
Dispoziţiile referitoare la instituţia "recursului în anulare", atât în materie civilă, cât şi în materie penală, au fost abrogate pe parcursul anilor 2003-2004.

gabyteo a scris:

Buna ziua

Daca pierd un proces la CSJ ma pot adresa CEDO sau mai este vreo cale de atac? Este necesar recursul in anulare ?

Va multumesc

Impotriva unei hotarari judecatoresti irevocabile puteti exercita caile de atac extraordinare - contestatia in anulare sau revizuirea - in conditiile si termenele prevazute de Codul de procedura civila.
De asemenea, orice stat contractant (plângere statală) sau particular care se consideră victima unei violări a convenţiei europene a drepturilor omului (plângere individuală) poate adresa direct Curţii de la Strasbourg o cerere ce are în vedere violarea de către un stat contractant a unui drept garantat prin Convenţie.
gabyteo a scris:

Buna ziua

Daca pierd un proces la CSJ ma pot adresa CEDO sau mai este vreo cale de atac? Este necesar recursul in anulare ?

Va multumesc

Puteti trimite plangerea la CEDO dar sa si exercitati o actiune interna ( spre exemplu, o revizuire)
Pentru ambele ipotreze, va trebuie insa redactata hotararea ultimei instante, cea de recurs.

avocat Claudiu Lascoschi