avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Compensare impozite si contributii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Compensare impozite si contributii

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:

1. Pana in luna a 6-a a anului 2016 am fost inregistrat la ANAF S3, iar ulterior m-am multat la ANAF S4, ca urmare a schimbarii domiciliului si sediului;
2. Impozitul si CASS-ul anticipate le-am platit pentru primele doua trimestre la ANAF S3 in baza deciziei de impunere emise de aceasta, iar pentru ultimele doua trimestre la ANAF S4, in baza deciziei de impunere emise de aceasta;
3. Ca urmare a transferului dosarului meu fiscal, ANAF S3 emite o noua decizie de impunere pentru plati anticipate pentru anul 2016, cu sume de plata 0, iar in spatiul virtual platile efectuate in primele doua trimestre apar ca plati neutilizate in stingere;
4. La inceputul anului 2019 mi se emite decizie de regularizare pentru 2016 de catre ANAF S4 in care apar scazute ca plati anticipate doar impozitul si CASS-ul platite anticipat la ANAF S4;
5. Astazi am depus o cerere la ANAF S4 prin care am solicitat in principal anularea deciziei de la punctul 4 si emiterea unei noi decizii in care sa se scada si ce am platit la ANAF S3 si in subsidiar sa se compenseze sumele achitate la ANAF S3 cu diferentele de impozit rezultate din regularizarea anuala stabilite in plus pentru anul 2016.

Am procedat corect sau este necesar sa formulez o cerere de restituire a sumelor achitate la ANAF S3 ori trebuie sa intreprind alte demersuri si cam cat dureaza solutionarea unor astfel de situatii?

Multumesc anticipat
Ultima modificare: Luni, 7 Ianuarie 2019
Ana-Maria Pînzaru, Avocat

Alte discuții în legătură

Decizii de regularizare impozit si cass pe 2016 mari mari Buna ziua, Am desfasurat activitate independenta pana la 01.03.2017, data la care am suspendat activitatea pe motiv de incompatibilitate. Am depus la ANAF ... (vezi toată discuția)
Calcul contributie sanatate si impozit venit @marina @marina care este baza de calcul pentru impozitul pe venit si pentru contributia de sanatate la un PFA in sistem real? multumesc (vezi toată discuția)
Decizie de impunere cass 5,5% felisana felisana Buna ziua! Fiscul nu a emis decizia de impunere pentru cass 5,5% pe anul 2012 si 2013, desi decizie de plati anticipate pentru cass a fost emisa ( pentru ... (vezi toată discuția)