Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare casă moștenită fără acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare casă moștenită fără acte

Bună seara. Tatăl meu a fost unic copil la părinți. Bunicii mei au murit cu mult timp în urmă. Tatăl meu nu are nici un act pe numele lui pt casă și terenuri, există acte de vanzare cumpărare dar pe numele bunicilor. Tatăl meu acum ar dori să vândă casa. Cum ar trebui procedat? Care sunt pașii pe care trebuie să îi parcurgă? Care ar putea fi costurile? Vă mulțumesc anticipat!
Trebuie sa dezbata succesiunea dupa parintii sai.
Ulterior trebuie intocmita documentatia cadastrala, intabulat certificatul de mostenitor la Cartea funciara si abia dupa, poate vinde.